Ai záchr. zkoušky

Uplynulý víkend byl celý ve znamení zkoušek. Aischa v sobotu nastoupila ve společnosti dalších patnácti psů na náročnou, ve vyšším stupni zařazenou záchranářskou zkoušku RH-TA, speciál pachovné práce-vyhledávání v sutinách. 

Již od rána bylo velké vedro a zkoušky se díky dlouhotrvajícím přejezdům na plochy a stopy dalších psů velmi protahovaly .Až za pravého poledne se nastupovalo na dovednost na překážkách. Zde si Aischa vedla velmi dobře a dostala se do první pětky přezkušovaných psů. Následovala poslušnost, hodně těžká, která navíc musela být provedena naprosto přesně jak psem, tak psovodem. Obsahovala chůzi u nohy, obraty, polohování, odložení vsedě, ve stoje, v leže, aport, plazení, průchod skupinou osob, dlouhodobé odložení a ještě několik dalších disciplín. Ai se velmi snažila, cvičila přímo ukázkově a vypracovala se na krásné druhé místo. V samotný podvečer se dostalo i na tuze oblíbenou práci Aischy, tedy na samotné záchranářské vyhledávání. To jí nesmírně baví a s neuvěřitelnými 198 body z 200 možných byla na speciálu suverénně nejlepší! Celkově shrnuto a sečteno, Aischa složila zkoušku na známku „velmi dobře“ s přepychovými dvěstěosmdesátišesti body, celkově druhá za fenou malého knírače, která ale má za sebou již několik mistrovství republiky a prostě „umí“. Udělala mi obrovskou radost!
A aby toho nebylo málo, v neděli jsme byly nahlášeny na canisterapeutické zkoušky, které se konaly v Jílovém u Prahy. Celý nedělní maraton disciplín, které zde byly zaměřeny především a hlavně na psychiku psa, Aischa zvládla bravurně a i tuto zkoušku s krásnými devadesátišesti body složila na výbornou.
Aischa má tedy již celkem šest výkonnostních zkoušek a jednu speciální. Dále ji však připravuji na sutinové jedničky v rámci NSŘ, na plochy dvojky, následně na dvojky sutiny, na podzim máme v plánu stopařské zkoušky. Již příští týden ale nastupujem na ZPU-1. Doufám, že se opět zadaří. Aischa je vyjímečně hodný, poslušný a pracovitý pes a pracovat s ní je radost. Doufám, že tyto vlastnosti předá svým štěňátkům, která se plánují na příští zimu. Zatím ale je ještě čas.

D. Hávová 

více foto ZDE!